Firmamız, EKİNLER Grubu Şirketlerinin bir üyesi olup, konusunda uzman 50 kişilik kalifiye personeli ile, 2.500 m² kapalı alanda, kablo üretiminde en son teknolojiye sahip makina ve ekipmanlarıyla faaliyet göstermektedir. İşletmemizde PVC kablo, PVC makaron, silikon kablo, solar (fotovoltaik) kablo üretim hatlarının yanı sıra sıcak kalaylı tel, PVC granül ve silikon hamur üretim bölümleri bulunmaktadır.

Firmamızca; PVC bazlı tesisat ve enerji kabloları, alçak gerilim kabloları, kumanda (kontrol) kabloları, data ve bilgisayar kabloları, otomotiv sanayisinde kullanılan kablo tipleri, silikon kablolar, solar (fotovoltaik) kablolar, özel termoplastik bileşik izoleli ve kılıflı kablolar, halojensiz kablolar, UL standartlarına uygun özel tip kablolar ve PVC makaronlar üretilmektedir.

1984 yılında kurulmuş olan ve Konnektör, Terminal, Kablo, Kablo Demetleri ve Komple Pano Montajları üretimde ve sağlık hizmetlerinde faaliyet gösteren Ekinler Grup’un üyesi olan Ekinler Enerji, Ekinler Alternatif Enerji adı altında 2008 yılında Türkiye de enerji alanında faaliyetlerine başlamıştır.


2014 yılında solar sistemler konusunda önderlik yapan ve uluslararası alanda yaklaşık 120 MW EPC tecrübesi olan ve önde gelen markaların satıcısı olarak faaliyet gösteren EPC şirketi partnerlik yapmıştır.


2019 yılı itibari ile de Ekinler Enerji A.Ş. olarak Türkiye'de fotovoltaik alanda çalışmalarına devam etmektedir. Ekinler Enerji kendisini teknik ve bilgi anlamında geliştirmiş piyasaya yön verecek faaliyetlerde bulunmuştur. Güneş enerjisinde çatı ve arazi uygulamaları olarak toplamda 35 MW'lık Kurulum ve 90 MW'lık Proje Geliştirme tecrübesi bulunmaktadır. Türkiye GENSED kurucu üyelerindendir ve aynı zamanda Ulusal Fotovoltaik Yol Haritasının oluşumuna katkı sağlamıştır.


Ayrıca Ekinler Endüstri A.Ş. ve Ege Kablo olarak Solar Konnektör, Solar Kablo ve Solar Junction Box üretimi ile Türkiye de enerji alanında ilkleri gerçekleştirmiştir.


Bünyesinde mevcut analiz ve yürütme altyapısı, teknik ve deneyim ile Türkiye ve çevre ülkelerdeki enerji ihtiyaçlarının giderilmesinde çevre dostu ve aynı zamanda ekonomik olarak geleceğin enerji ürünlerinin, iş yerleri, okullar, endüstriyel tesisler, açık arazi uygulamaları vb. yerlerde uygulamasına yönelik çözümler üreten ve tüm Türkiye ve çevresi için alternatif enerji ürün ihtiyaçlarını karşılayan bir firmadır.

BASCO, bina otomasyon sistemleri konsunda faaliyet gösteren, elektromekanik bileşen üretimi konusunda 32 yıllık tecrübeye sahip Ekinler Grup’un bir üyesidir.

Merkez ofisi İstanbul Maslak, Ar-Ge Ofisi ve lojistik deposu İstanbul İkitelli OSB, Üretim tesisi ve lojistik deposu Manisa OSB’de olmak üzere üç lokasyonda faaliyet göstermektedir.